RZECZY ULOTNE

Spektakl taneczny uczniów klas Niepublicznej Szkoły Baletowej Szkoły Sztuki Tańca RAMADA

w ramach NOCY KULTURY OPOLE 2018

Reżyseria: Elżbieta Podejko-Duda

Choreografia: Trenerzy RAMADA

Premiera: 29 czerwca 2018

Człowiek jest jednostką pozostającą w nieustannej drodze. Otaczający świat jest jak dworzec, na którym w permanentnym ruchu przewijają się miliony historii, nie dających się opowiedzieć w kilku słowach. Życie jest ciągłą podróżą, podejmowaniem decyzji i spotkań z innymi, w których często brak jest momentów zatrzymania i refleksji, a wszelkie działania stają się mechaniczne, oderwane z przemyśleń i uczuć. Pośpiech sprawia, że nie zauważamy, że każdy następny pociąg niczym nie różni się od poprzedniego, nie zauważamy, że ludzie, których spotykamy w podróży wysiadają szybciej niż byśmy tego chcieli.

Czasami człowiek jest bezsilny wobec bezmyślnej wędrówki, samotny jak jaskółka w deszczu. Bezradny bowiem nigdy nie dowie się skąd, gdzie i właściwie dlaczego idziemy, zmęczony tym jacy dla siebie jesteśmy. Zatrzymuje się po to aby dostrzec rzeczy ulotne, często niewidoczne dla innych.

Rzeczy ulotne są zawarte w momentach, o których nikt nie mówi. Poruszają zmysły, wyobraźnię, dotykają samego serca. Bywają nieuświadomione i pozostawiają nieokreśloną tęsknotę. Stanowią impuls do poszukiwań, docierania do tego, co wydaje się odległe. Rzadko jednak znajdujemy osobę, z którą moglibyśmy dostrzegać to, co nieuchwytne. Brak obecności innych powoduje, że chęć sięgania głębiej sprawia, że życie zostaje zawieszone w próżni, staje się samotnym pobytem w poczekalni, czekaniem na pociąg, który już być może nigdy nie nadejdzie. Dopóki nie zrozumiemy, że tak naprawdę na zawsze odnaleźć możemy tylko samego siebie.

GALERIA ZDJĘĆ ZE SPEKTAKLU